Appsy Swing

ספרי השמע באייפון – ראיון עם ספר שמע וסוניקבוקס

ראיונות הוספת תגובה

לפני כחודש, סיפרתי לכם כאן על חברת "ספר שמע", שהביאה, בשיתוף עם חברת "סוניקבוקס", את התסכיתים לאייפון. מאז, הוציאו השתיים עוד ספרי שמע לילדים ומבוגרים בפורמט דומה. עניין אותי לדעת קצת יותר על האפליקציה ומה התכניות לעתיד. אנטון רוזן, בעלי חברת ספר שמע, ומפיץ ספרי השמע ב אפסטור ב-iTunes, וליאת שנפ, הבעלים של חברת "סוניקבוקס", שמחו לשתף אותי ואתכם. הנה השאלות והתשובות לפניכם:

ספרו קצת על איך ולמה החלטתם להביא את ספרי השמע לאייפון?
אנטון: התשובה היא פשוטה – חיפשתי כאלה ולא מצאתי, אז החלטתי לעשות משהו בנדון.
אבל, האמת, הכל התחיל קודם, כשהפקקים בדרך לעבודה שיעממו אותי נורא. התחלתי לשמוע 'פודקאסטים' גם בעברית וגם בשפות אחרות. מזה עברתי לספרי שמע, אבל לא מצאתי הרבה בעברית. מכאן התגלגל הרעיון.

ליאת: ספרי השמע של סוניקבוקס מופצים במגוון ערוצים כגון באתר הבית של סוניקבוקס, באתרים בינלאומיים בחו"ל, בחנויות הספרים הפרטיות וברשתות הגדולות. כמו כן, הם נמכרים זה זמן מה ב iTunes, אך רק ללקוחות מארה"ב.  כשאנטון הביא בפני את הרעיון של פיתוח אפס שיאפשרו ללקוחות מכל העולם לרכוש את ספרי השמע שלנו – שמחנו לשתף עימו פעולה.

איזה תגובות אתם מקבלים מאנשים עד עכשיו?
אנטון: אני שומע בעיקר שני סוגי תגובות: 'תודה, סוף-סוף מישהו עושה את זה', ו'המבחר קטן מדי'. לדעתי, המבחר של ספרי השמע אכן מועט, אבל כאן אנו נמצאים במצב של ביצה ותרנגולת. קהל היעד בארץ קטן יחסית; אין הרבה קונים; לא משתלם להשקיע בהקלטה; לא מפיקים מספיק ספרי שמע; אין היצע ספרי שמע; אין מוטיבציה לאנשים להכנס להכיר את התחום, וחזרנו לנקודת ההתחלה…
הכוונה שלנו, היא לנסות ולשנות את מעגל הקסמים שנוצר ולחשוף עוד ועוד אנשים לחוויה של בידור איכותי; הן בתוכן, הן בביצוע.
ליאת: אנו מקבלים תגובות חמות מאוד, החל מ'וואו, עשיתם את זה!' ו'איזה רעיון גדול', ועד – ציטוט: "אני שומעת במכונית, בפקקים האין סופיים את הספרים המדברים אלי ונהנית מכל רגע. מקווה שתמשיכו. ו ב ג ד ו ל…"
אנטון ציין שהמבחר קטן מידי – ולכך אומר – שאנו עמלים כל הזמן להרחיב את מלאי הספרים. התחלנו לפני כשנתיים עם מבחר מצומצם מאוד של ספרים, כ-10 במספר, והעתיד – השמיים הם הגבול!
האם יש פערים בהיענות לספרי המבוגרים לעומת ספרי הילדים?
אנטון: לגבי ספרי שמע לקהל משתמשי האייפון אני רואה ביקוש לכל הסוגים. ככלל, קיימים ארבעה סוגים שונים של צרכני ספרי שמע:
1. הורים הרוכשים אותם עבור ילדיהם למטרות חינוכיות – הרבה מאוד ילדים משתעשעים עם מכשיר האייפון של אמא או אבא, והורים מוצאים לנכון לרכוש לילדים תוכן חינוכי, התורם להתפתחותם.
2. תעסוקה למשפחה בנסיעות ארוכות –  נראה שהתחבורה הציבורית בארץ לא מספקת עדיין פתרון מושלם. הוכחה לכך היא העובדה כי הורים וילדים מוצאים את עצמם לעיתים קרובות בנסיעות. חלקן ארוכות כמו לאילת, חלקן קצרות בתוך העיר, אבל הבעיה של ילדים משועממים בזמן נסיעה מוכרת לרב ההורים. שמיעת סיפור שמע על ידי חיבור האייפון או האייפוד טאץ', למערכת הרכב, מספקת עניין לילדים ולהורים. כך, הנסיעה עוברת ברוגע ובהנאה לשני הצדדים.
3. ספרות מקור – רומנים בנושאים שונים המספקים בידור איכותי לקהל המבוגר יותר. אנשים בוחרים באופציה להקשיב לספר במקום לקרוא, במצבים שונים: בנהיגה, בטיסות, בזמן אימון ספורט וגם סתם בבית, או אפילו בעבודה.
4. ספרות עסקית ולימוד עצמי - תחום זה מפותח מאוד בשפות אחרות, אני מקווה שגם אצלנו מישהו ירים את הכפפה. ברגע שזה יקרה, אנו נשמח להפיק את החומר המוקלט גם לפלטפורמה של אייפון / איפוד טאץ'.
ליאת: מניסיוננו אין פערים בהיענות לספרי מבוגרים לעומת ספרי הילדים. אפשר לומר שההיענות דומה בשני המקרים.  כפי שציין אנטון, הורים רבים רוכשים את הספרים לילדים, כדי להעביר את הזמן בנסיעות וגם כסיפור לפני השינה. המבוגרים רוכשים את הספרים כבילוי איכותי לעצמם אם זה בזמן הנסיעה או בזמן הכושר (ג'וגינג), בטיסות ובמהלך חופשות, כמתנה למשפחה ולחברים, ועוד. לגבי הספרות העסקית והמקצועית – שוב, השמיים הם הגבול. הקלטנו מספר הרצאות ובכוונתנו להמשיך ולהרחיב תחום זה.
האם קיבלתם פידבק על מחיר האפליקציות? האם בכוונתכם להוזיל מחירים בקרוב?
אנטון: המחירים של ספרות המקור מוגבלים בהסכמים עם בעלי הזכויות. אם וכאשר זה ישתנה, נוכל לשלוט יותר במחירים.
יחד עם זאת, אנחנו יוצאים לעיתים במבצעי קידום בהם ניתן לזכות בספרי השמע, או לרכוש אותם בהוזלה. תוכלו להתעדכן באתר שלנו, ולעקוב אחרינו בטוויטר – שם נודיע על ירידות במחירי הספרים וגם נצ'פר מדי פעם את העוקבים אחרינו בספר שמע חינם. בנוסף, קיימים מידי פעם מבצעים למטרת קידום באתרים המקדמים ומסקרים את פועלנו – כמו שקרה באפסי.
כמו כן, אנחנו נמצאים במגעים עם מקורות נוספים של חומר אודיו, ומבחר הספרים למשתמשי אייפון עשוי בהחלט להתרחב.
ליאת: כפי שציין אנטון, נכון לעכשיו אין לנו אפשרות להוריד את מחיר האפליקציות, כיוון שאנו מוגנים בהסכמים של זכויות יוצרים. אנחנו מקווים שבעתיד זה יתאפשר, עקבו אחרינו.
יש משהו מאוד אותנטי בספרי השמע, אבל בכל זאת, האייפון מציע עוד הרבה אפשרויות – שילוב תמונות, אנימציה, משחקים. האם יש בכוונתכם להוסיף כאלה בעתיד?
אנטון: כן, אולי לא בעתיד הקרוב, אבל אנחנו בהחלט מבינים את יתרונן של האפשרויות הרבות שמציעה פלטפורמת האייפון.
יחד עם זאת, שוב, בשל ההסכמים עם בעלי הזכויות על הספרים, יש דברים מסויימים שאין באפשרותנו לעשות למרות האפשרות הקיימת במכשיר – למשל, לרוב איננו יכולים לשלב טקסטים באפליקציות, אלא במקרים בהם זכויות היוצרים על הספר פגו. ניתן למצוא, למשל, ספרי שמע בשפה הרוסית, ובקרוב גם באנגלית, המשלבים אודיו וטקסט בו-זמנית.
ליאת: אנו חושבים להוסיף בעתיד אפליקציות נלוות לספרי השמע כגון משחקים או תמונות.
משהו נוסף שתרצו לומר?
אנטון: אנו מודים על ההזדמנות לתקשר עם קוראי אפסי, ונשמח לענות על שאלות.
ליאת: מפאת אורח החיים האינטנסיבי לאנשים קשה למצוא את הזמן להקדיש לקריאה. התפתחות הטכנולוגיה מאפשרת לנו להביא את ספרי השמע בתצורות ואופנים שונים, אם זה הורדת הקבצים למכשירי הסלולאר, לנגנים השונים, למחשב, ולהאזין בכל מקום שנחפוץ. כשאנו שומעים סיפור אנו יוצרים עולמות חדשים מתוך מילות הספר, מפיחים חיים בדמויות ויוצרים בדימיוננו מקומות חדשים. אל תוותרו על חווית עולם הסיפורים.

אהבתם? ספרו לכולם: ספרו לכולם בטוויטר ספרו לכולם בפייסבוק

הוספת תגובה

להכנס RSS תגובות RSS פוסטים
WP Theme & Icons by N.Design Studio
התאמה לעברית: We CMS